Czy zęby mleczne trzeba leczyć? Przecież one wypadają (3)

Pomimo ogromnego dostępu do informacji i nowoczesnych metod leczenia nadal wśród Rodziców panuje błędne przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Wydaje im się, że jest to zbędne gdyż i tak wypadną, a na ich miejsce pojawią się w przyszłości zęby stałe.

WIELKI BŁĄD!

Oto kilka powodów przemawiających za leczeniem zębów mlecznych:

1. Próchnica jest chorobą zakaźną. Niewyleczone zęby mleczne skutkują tym, że stałe zęby wyrastają słabe i bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje. Jeśli w jamie ustnej występuje uzębienie mieszane (zęby mleczne i stałe) to bardzo szybko próchnica zębów mlecznych rozprzestrzenia się na wyrzynające się zęby stałe.

2. Chore zęby mleczne opóźniają lub przyśpieszają wyrzynanie się zębów stałych, co powoduje pojawienie się wad zgryzu w przyszłości.

3. Bakterie powodujące w próchnicę zębów nie są tylko w jamie ustnej. Poprzez krew dostają się do całego organizmu Dziecka, co przyczynia się do znacznego osłabienia odporności, słabszego rozwoju kości i stanów zapalnych w odległych narządach.

Dr Marta Zgierska – ukończyła Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w 2012 roku. W 2021 roku zdobyła tytuł specjalisty w dziedzinie stomatologia zachowawcza z endodoncją. Stale poszerza swoją wiedzę uczestnicząc w licznych kursach, konferencjach i webinarach. Szczególnie interesuję się stomatologią estetyczną i leczeniem kanałowym zębów. Przyjmuje Dzieci (NFZ) i dorosłych w Centrum Medycznym VITA Urszulin.